• Thursday 3/30
    6:00 PM
    OUSC Inferno - Bergford vs TSC Black Mambas
    CapitalSF Mod#9  
  • Saturday 4/1
    9:00 AM
    TSC Tornadoes vs OUSC Orange Crush
    Homann Park  
  • Saturday 4/1
    9:00 AM
    OUSC Nielsen vs TSC The Rush
    M. T. Simmons E  
  • Saturday 4/1
    9:00 AM
    OUSC Lewno vs OUSC Pink Panthers - Wilhelm
    Thornbury U8A  
  • Saturday 4/1
    9:15 AM
    TeYSC Sassy Cats vs TSC The Mighty Stripes
    CapitalSF Mod#1  
  • Saturday 4/1
    9:15 AM
    OUSC Purple Power - Donnelly vs SMYSC Wildthings 4
    CapitalSF Mod#3  
  • Saturday 4/1
    9:15 AM
    TSC Spartans vs TSC Crazy Cleats
    CapitalSF Mod#4  
  • Saturday 4/1
    9:15 AM
    OUSC Seattle Tsunami vs OUSC Golden Dragons
    CapitalSF Mod#2  
  • Saturday 4/1
    9:30 AM
    CYSC BU12 Orange vs SMYSC United
    Ft. Borst Pk #4  
  • Saturday 4/1
    10:00 AM
    SBYSC Wildcats vs MYSC Sparks
    Rydman Field  
  • Saturday 4/1
    10:00 AM
    OUSC Revolution 2 - Luthy vs HYSC Matrix
    RAC #4  
  • Saturday 4/1
    10:30 AM
    RYSC Team USA vs TSC Fillipone
    Hoss U10 #2  
  • Saturday 4/1
    10:30 AM
    OUSC Little Galaxy - Arevalo vs OUSC Lightning
    Homann Park  
  • Saturday 4/1
    10:30 AM
    PSC Destroyers vs OUSC Rays - Bowman
    Longmire U9/10B  
  • Saturday 4/1
    10:30 AM
    HYSC U11B Hill vs HYSC Marines
    Bishop #3  
  • Saturday 4/1
    10:30 AM
    OUSC Chaos Old Boys vs OUSC Oly Bears Pioneer
    Bush Pk U11/12  
  • Saturday 4/1
    10:30 AM
    PSC Tiny Tornados vs OUSC Lady Jaguars - Lacey
    Longmire U9/10A  
  • Saturday 4/1
    10:30 AM
    OUSC Rain City Rainbows - Peterson vs OUSC Stingrays
    East Olympia #1  
  • Saturday 4/1
    10:30 AM
    PSC Gutierrez vs OUSC Volcanoes
    Longmire U8  
  • Saturday 4/1
    10:30 AM
    CheYSC BU12 vs OUSC Hopps
    CapitalSF Mod#8  
  • Saturday 4/1
    10:45 AM
    OUSC Silver Grizzlies vs PSC Spartans (Molinar)
    CapitalSF Mod#4  
  • Saturday 4/1
    10:45 AM
    CheYSC GU8 Christin vs PSC Wildcats
    CapitalSF Mod#1  
  • Saturday 4/1
    10:45 AM
    CheYSC Williams vs RYSC Firecrackers
    CapitalSF Mod#3  
  • Saturday 4/1
    10:45 AM
    OUSC Juergens vs TSC Lil Rowdies
    CapitalSF Mod#2  
  • Saturday 4/1
    11:30 AM
    TSC Titans 1 vs TSC Titans 2
    Tumwater HS #2  
  • Saturday 4/1
    11:30 AM
    EMYSC Reign vs PSC Royal Pains
    Elma Elem Full  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    OUSC Birds of Prey vs OUSC The Eagles
    Homann Park  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    CYSC BU12 Black vs TSC Pythons
    Ft. Borst Pk #4  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    SBYSC Wildcats vs SMYSC Seahawks
    Ocosta HS  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    OUSC Fire Falcons vs HYSC Hawks
    RAC #6  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    PSC Barnes vs OUSC Purple Hawks - Crump
    Longmire U9/10B  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    PSC Strykers vs TeYSC Cheetahs
    Longmire U9/10A  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    OUSC Wolves - Ohlsen-Kiehn vs OUSC Blue Dragons - Harrington
    Bush Pk U11/12  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    OUSC Exploding Kittens vs TSC Purple Thunder
    CapitalSF Mod#9  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    HYSC Gators vs SMYSC Cheetahs
    Bishop #4  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    RYSC BU8 vs CheYSC BU8 Nino
    Hoss U8 #3  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    PSC Raptors vs TeYSC Silver Sharks
    Longmire U8  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    MRYSC Nielson Farms vs SMYSC Shelton Thunder
    CapitalSF Mod#7  
  • Saturday 4/1
    12:00 PM
    EMYSC Chimichangas vs TeYSC Scorpions
    Elma U11/U12  
  • Saturday 4/1
    12:15 PM
    TeYSC Bigfoot vs CYSC BU10 Orange
    CapitalSF Mod#4  
  • Saturday 4/1
    12:15 PM
    OUSC Dragons - Dunn vs PSC Thunder Cats
    CapitalSF Mod#1  
  • Saturday 4/1
    12:15 PM
    OUSC DynoPickles - Murphy vs CYSC GU10 Orange
    CapitalSF Mod#3  
  • Saturday 4/1
    12:15 PM
    OUSC Godzilla vs OUSC Purple Hawks
    CapitalSF Mod#2  
  • Saturday 4/1
    1:00 PM
    CheYSC ICE vs TSC Fire Tigers
    BlackHillsHS #1  
  • Saturday 4/1
    1:00 PM
    PSC Stars and Stripes vs TSC Royals FC
    Yelm HS  
  • Saturday 4/1
    1:00 PM
    TSC Ravens FC vs OUSC Capitals
    Tumwater HS #1  
  • Saturday 4/1
    1:30 PM
    PSC Heroes vs OUSC Westside FC Blacktails
    Longmire U9/10B  
  • Saturday 4/1
    1:30 PM
    TSC Bullets vs SMYSC Bulldogs
    CapitalSF Mod#9  
  • Saturday 4/1
    1:30 PM
    TSC Tumwater Arsenal vs OUSC Fire FC - Alexander
    East Olympia #1  
  • Saturday 4/1
    1:30 PM
    OUSC Chaos vs CheYSC McMenamin's Hammerheads
    RAC #5  
  • Saturday 4/1
    1:30 PM
    MYSC Renegades vs TeYSC Wolverines
    Rottle Field  
  • Saturday 4/1
    1:30 PM
    SBYSC Wildcats vs TSC Tumwater Tigers
    Ocosta HS  
  • Saturday 4/1
    1:30 PM
    RYSC Heinrich vs CheYSC Vargas
    Hoss Field #1  
  • Saturday 4/1
    1:30 PM
    OUSC Sharks vs OUSC Rangers
    RAC #6  
  • Saturday 4/1
    1:45 PM
    CheYSC Christin vs TSC Hattrick Hawks
    CapitalSF Mod#4  
  • Saturday 4/1
    1:45 PM
    OUSC Oly Bears - Satre vs OUSC Orange Star Fire - Hall
    CapitalSF Mod#3  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    OUSC Neon Ninjas vs OUSC Black Stallions
    Homann Park  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    TSC Little Lions vs PSC Pink Panthers
    RV #6 U10B  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    PSC Lightning vs TSC Crazy Cleats
    Bush Pk U11/12  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    OUSC Inferno - Bergford vs HYSC Tigers
    CapitalSF Mod#7  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    TSC Lions vs TeYSC Angels of Death
    BlackHillsHS #1  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    TSC Grasshoppers vs OUSC Strikers
    Tumwater HS #2  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    PSC Wolverines vs OUSC Rowdies
    Yelm HS  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    OUSC Wildcats - Koontz vs SMYSC Wildthings 1
    RAC #5  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    CYSC GU15 Black vs OUSC Revolution 1 - Lukomski
    Ft. Borst Pk #3  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    OUSC Rebel Alliance vs SMYSC Blackhawks
    RAC #6  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    MYSC Maniacs vs PSC Dragons
    Rottle Field  
  • Saturday 4/1
    3:00 PM
    OUSC Santos vs Winlock BU14/15
    RAC #4  
  • Saturday 4/1
    3:15 PM
    TSC Raging Thunder vs RYSC Sparklers
    CapitalSF Mod#4  
  • Saturday 4/1
    4:30 PM
    TeYSC Rebels vs PSC Tigers
    RV #6 U10B  
    

Schedules

Important Site Links

Prairie Soccer Club will be hosting the 

CHAMPION'S TOURNAMENT

this June 2nd, 3rd, and 4th at 

the City of Lacey's Regional Athletic Complex.

Open to spring rec teams, U11-U19, $375/team.

Deadline is May 20.

Register now!

UPDATE:  All forty-one game cancellations from 3/18 have been rescheduled or coaches are in the process of coordinating dates with their opponents.  Please contact manager@thurstoncountysoccer.com if you are a coach and have a concern or issue.

Check out this Recognize to Recover video about concussions from US SOCCER!

 

Check out local WA referee Sya Magee in this RESPECT youth referee video.

Thurston County Youth Soccer Association

is comprised of five Recreational Clubs and one RCL Competitive Club

Recreational Clubs:

Olympia United SC  serves the people in the Olympia School District

Tumwater SC  serves the people in the Tumwater School District

Rochester SC  serves the people in the Rochester School District

Tenino SC serves the people in the Tenino School District

Yelm Prairie SC serves the people in the Yelm and Rainier School Districts

Competitive Club:

Blackhills FC (BFC) is the RCL Club for TCYSA and serves all of Thurston County

 

See the club logos at the bottom of the page to be directed to their respective websites.

Players sign up with clubs to be placed on teams.  TCYSA schedules the games and runs the leagues.

 


                TCYSA
          P.O. Box 1341
          Yelm, WA 98597

manager@thurstoncountysoccer.com


Our Sponsors